Q:

Cheryl paid 37.20 for 12 gallons of ice cream for a school picnic. How much would 1 quart of ice cream cost?

Accepted Solution

A:
Answer:A quart of ice cream costs $0.775Step-by-step explanation:This problem can be solved by a rule of three problem.Rule of three problem:In a rule of three problem, the first step is identifying the measures and how they are related, if their relationship is direct of inverse.When the relationship between the measures is direct, as the value of one measure increases, the value of the other measure is going to increase too. In this case, the rule of three is a cross multiplication.When the relationship between the measures is inverse, as the value of one measure increases, the value of the other measure will decrease. In this case, the rule of three is a line multiplication.In this problem, the measures are:- The number of gallons of ice cream- The costAs the number of gallons increases, so will the cost that Cheryl paid. So, the relationship between the measures is direct and we have the following rule of three.12 gallons - $37.201 gallon - $x12x = 37.20[tex]x = \frac{37.20}{12}[/tex]x = $3.1Each gallon cost $3.1. Each gallon also has 4 quarts, so the cost of 4 quarts is $3.1. Β To find the cost of a quart of ice cream4 quarts - $3.11 quart - $x4x = 3.1[tex]x = \frac{3.1}{4}[/tex]x = $0.775A quart of ice cream costs $0.775