Q:

At an office supply store, packs of pencils are sold for $1.50 each, and packs of pens are sold for $4 each. If at the end of the day, the store sold 28 packs of writing utensils and made $67, how many packs of pens and pencils did it sell?

Accepted Solution

A:
--------------------------------------------------------------------------------------------
Information Given
--------------------------------------------------------------------------------------------
Pack of pencils = $1.50
Pack of pens = $4
Quality sold = 28
Amount made = $67

--------------------------------------------------------------------------------------------
Assumed all are the 28 pack are pencils
--------------------------------------------------------------------------------------------
28 x $1.50 = $42

--------------------------------------------------------------------------------------------
Find difference in amount between assumption and actual
--------------------------------------------------------------------------------------------
$67 - $42 = $25

--------------------------------------------------------------------------------------------
Find the difference in price between the two items
--------------------------------------------------------------------------------------------
$4 - $1.50 = $2.50

--------------------------------------------------------------------------------------------
Find the number of actual packs of pens bought
--------------------------------------------------------------------------------------------
$25 Γ· $2.50 = 10

--------------------------------------------------------------------------------------------
Find the number of actual packs of pencils bought
--------------------------------------------------------------------------------------------
28 - 10 = 18

--------------------------------------------------------------------------------------------
Ans: 18 packs of pencils and 10 packs of pens
--------------------------------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------------------------------
Checks:
--------------------------------------------------------------------------------------------
Pens : 10 x $4 = $40
Pencils 18 x $1.50 = $27
Total = $40 + $27 = $67Β  ← Correct